Reforma wskaźników referencyjnych w Polsce

Z dniem 13 lipca 2022 r. została powołana przez Komisję Nadzoru Finansowego Narodowa Grupa Robocza do spraw reformy wskaźników referencyjnych (NGR”). NGR jest nadzorowana i koordynowana przez Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą przedstawiciele kluczowych instytucji: Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także GPW Benchmark S.A. i rotacyjnego przedstawiciela sektora bankowego. Zadaniem NGR jest przygotowanie procesu skutecznego wdrożenia nowego wskaźnika typu RFR na polskim rynku finansowym oraz zastąpienia nim stosowanych obecnie wskaźników referencyjnych stopy procentowej WIBOR i WIBID.

Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, we wrześniu 2022 r., Komitet Sterujący NGR dokonał wyboru wskaźnika alternatywnego, mającego zastąpić w przyszłości wskaźniki WIBOR i WIBID. Nowym wskaźnikiem alternatywnym został indeks WIRON. W dniu 27 września 2022 r. NGR przyjęła „Mapę Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON”.

W 2024 roku Komitet Sterujący NGR przeprowadził kolejne konsultacje publiczne, w ramach których ponowiono analizę WIRON i innych wskaźników alternatywnych dla WIBOR. W wyniku tych konsultacji, 10 grudnia 2024 r. Komitet Sterujący NGR ogłosił o wyborze indeksu o technicznej nazwie „WIRF-” jako docelowego wskaźnika, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR. Tym samym KS NGR zweryfikował i zmodyfikował swoją wcześniejszą decyzję o wyborze WIRON (pierwotnie WIRD). Zgodnie z komunikatem NGR „WIRF-” to techniczna nazwa nowego indeksu, która może jeszcze ulec zmianie.

Zgodnie z komunikatem NGR z 25 października 2023 r., jako finalny moment konwersji aktualnie stosowanych umów i odejścia od stosowania WIBOR wskazano koniec 2027 r.

 

Szczegółowe informacje na temat aktualnego statusu prac w zakresie wskaźników referencyjnych znajdą Państwo na stronie: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne

Informacje dodatkowe

WIBOR - co to jest?

WIBOR jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, zakwalifikowanym jako kluczowy w rozumieniu Rozporządzenia BMR, opracowywanym na dzień przekazania dokumentu informacyjnego przez GPW Benchmark S.A. Wraz z WIBOR Administrator opracowuje wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIBID.

WIBOR wraz z WIBID opracowywane są według metody samodzielnie określonej przez GPW Benchmark S.A. pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Szczegóły dotyczące WIBOR/WIBID, w tym opis metody jego opracowywania zasady dotyczące wprowadzania przez administratora istotnej zmiany metody, kluczowe informacje na temat tych wskaźników, w tym godziny ich publikacji, informacje o ich wartości oraz procedury dotyczące przyjmowania i rozpatrywania skarg dotyczących procesu jego wyznaczania GPW Benchmark S.A. opublikował na stronie internetowej pod adresem: www.gpwbenchmark.pl/.

W dniu 16 grudnia 2020 r. KNF wydała zezwolenie na prowadzenie przez GPW Benchmark S.A. działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym kluczowych wskaźników referencyjnych. Wydanie przez KNF zezwolenia dla GPW Benchmark S.A. oznacza, że organ nadzoru finansowego uznał proces wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR/WIBID za zgodny z wymaganiami nałożonymi przez Rozporządzenie BMR. W związku z otrzymaniem zezwolenia, GPW Benchmark S.A. opublikował oświadczenie dot. WIBID i WIBOR, o którym mowa w art. 27 Rozporządzenia BMR (tzw. benchmark statement), zawierające kluczowe informacje o wskaźnikach WIBID i WIBOR.[1]. Na podstawie otrzymanego zezwolenia GPWB została uprawniona do opracowywania innych wskaźników stóp procentowych, których proces wyznaczania będzie odbywać się zgodnie z wymogami Rozporządzenia BMR.

[1] https://gpwbenchmark.pl/pub/BENCHMARK/files/WIBID_WIBOR/Oswiadczenie2021_1.pdf

Czy WIBOR zniknie?

Zgodnie z komunikatem NGR z 25 października 2023 r., jako finalny moment konwersji aktualnie stosowanych umów i odejścia od stosowania WIBOR wskazano koniec 2027 r.

A co jeżeli nie mam w umowie klauzuli awaryjnej dotyczącej wskaźnika referencyjnego?

Bank Spółdzielczy w Kostrzynie będzie przygotowywał aneksy do umów, w których nie ma klauzul awaryjnych. Pozwoli to zabezpieczyć Klientów na wypadek likwidacji wskaźnika referencyjnego. Sposób ustalenia i wyliczenie oprocentowania zmiennego opartego np. na stawce WIBOR, zarówno dla klienta jak i dla Banku będzie przejrzysty i zrozumiały.

Po co są zapisy w umowach kredytowych dotyczące wskaźników, od których zależy oprocentowanie?

Bank Spółdzielczy w Kostrzynie tak jak inne banki posiada odpowiednie plany awaryjne na wypadek np. zaprzestania publikacji wskaźników referencyjnych (WIBOR) lub też rozpoczęcia procesu likwidacji wskaźnika przez administratora. Odzwierciedleniem tych planów są zapisy w umowach z klientami, które również przygotowują każdego klienta i jego umowę na wypadek zajścia takiego zdarzenia.

Dokumenty do pobrania